İskele Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

İskele tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, İskele ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan İskele tanıtım sayfası.
 
 
İskele Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar M.Ö. 1200'lerden çok daha eski tarihinin olduğunu gösteren çanak ve çömlek parçaları bulunmuştur. İyon göçünden sonra Kolophon kentinden kendilerine bir önder alan bir grup Hellen göçmeni Troas bölgesinde bulunan İda dağının eteklerinde kendilerine bir kent kurmuşlardır. Fakat daha sonrasında burayı terk eden topluluk Kolophon'un olduğu bölgeye yerleşmişlerdir ve bu bölgeye Klazomenai adını vermişlerdir. Kendileri için önemli bir tehdit olarak gören Lidya Krallığı M.Ö. 600'e kadar bölgeyi bir çok kez kuşatmışsa da ele geçirememiştir. İyon üyesi olan Klazomenai'liler M.Ö 546'da Perslerin Kroisas'u yenerek Ege kıyılarına inmiştir. Bu süre içerisinde Persler'in hücum ve baskılarına karşı baş edemeyen Klazomenai'ler bölgeyi terk ederek karşılarındaki adaya taşınmışlardır.

M.Ö. 487'e Atina'nın Attika- Delos Deniz Birliğine düzenli bir şekilde vergi ödeyen Klazomenai, Peloponnez Savaşlarında da Atinanın yanında yer almıştır. Sicilya'da M.Ö.413'de Sparta ile Atina arasında çıkan savaşta bozguna uğrayan Atina'dan sonra, Sparta tarafına geçmişlerdir. Sparta'nın M.Ö. 405 yılında Anadolu'da egemenlik kurmak istemesine karşı gelen Klezomenai ana karadan adaya yakın olan Khytron adlı bölgede bir kent kurmuşlardır. Anadolu'da Pers egemenliğine son veren Büyük İskender Klazmenai'ni bir yol ile karaya bağlamıştır. M.Ö 188'de yapılan Apameia Barışı ile Klazomenai Roma İmparatorluğu döneminde özgür bırakılan kentler arasına girmiştir. M.S. 5. Yüzyılda ada terk edilmişti. 1919 yılında Yunanlılar tarafından işgal edilen bölge 1922'de işgalden kurtarılmıştır.

 
 
En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
İstanbul'dan Alaçatı ne kadar uzaklıkta? İstanbul Alaçatı Arası Kaç Kilometre? sayfamızı inceleyin, hem mesafe hem de yol tarifi hakkında bilginiz olsun.

Yeşillikler içerisinde doğa ile başbaşa keyifli bir tatil için Ayder Yaylası Otelleri sayfasını inceleyin.

Bodrum tatilinizde nerelerde yemek yenilir? Bodrum'da yemek yenilecek yerler sayfamızda gezgin görüşlerini okuyun, siz de tavsiyede bulunun.

Seyahat Tüyoları